Vizyon Bilgi
Bilgi Güçtür!

2017-2018 Üniversite Öğrenci Katkı Payları Yönetmeliği Resmi Gazete’de Yayımlandı

Resmi Gazete’de 2017-2018 Üniversite öğrenci katkı payları yayınlandı. İşte yayınlanan yönetmeliğe ilişkin detaylar.

Resmi Gazete’de 2017-2018 Üniversite öğrenci katkı payları yayınlandı. İşte yayınlanan yönetmeliğe ilişkin detaylar.

Üniversite öğrencilerinin Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olacak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretleri’nin Tespiti Resmi Gazete’de yayınlandı. Resmi Gazete’de yayınlanan ve 2017-2018 eğitim öğretim yılını esas alan katkı payı sistemi şu şekildedir;

2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılında üniversitelerin hizmet maliyetleri, devlet ve öğrenci tarafından yapılacak katkı payı tutarları ekli sayılı cetvelde gösterilmiştir. İkinci öğretim ve Açık Öğretim Fakültesi öğrencilerinin öğrenim ücreti tutarları da ekli sayılı cetvelde gösterilmiştir.

- Advertisement -

İki dönem öğretim yapan yükseköğretim kurumlarında ise her dönem için alınacak öğrenci katkı payları ekli cetvellerde belirlenen tutarın yarısıdır.

Birinci öğretim ve AÖF öğrencilerinden katkı payı alınmamaktadır. Bu öğrencilerden alınan katkı payları devlet tarafından karşılanmaktadır.

KATKI PAYI NEDİR?

Katkı payı toplam satışlardan değişken maliyetlerin çıkarılmasıdır. Birim değişken maliyet farkı kullanılarak birim katkı payı hesaplanabilmektedir. Katkı payı bir anlamda, maliyetleri karşılamaya hazır olan kısımdır. Katkı payı her yıl Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmektedir. Katkı payının Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen kısmı Devlet tarafından karşılanmaktadır. Devlet tarafından karşılanmayan kısım ise öğrenci tarafından belirlenmektedir.

Katkı payları iki eşit taksitte ödenmektedir. İlk taksit ise öğretim yılının başında kayıt işlemleri yapılırken ödenmektedir. Kayıt yenilemek için gelen öğrenci ise katkı payının ikinci taksitini öder. Katkı payını ödemeyen öğrenciler yükseköğretim kurumuna kayıt yaptıramamaktadır. Aynı zamanda bu öğrencilerin kayıt yenileme işlemleri de gerçekleştirilmemektedir. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.