Ana sayfa Genel 2017/2018 Eğitim Öğretim Yılı Ücretli Öğretmen Maaşları Belli Oldu!

2017/2018 Eğitim Öğretim Yılı Ücretli Öğretmen Maaşları Belli Oldu!

31 Aralık 2017 tarihine kadar ücretli öğretmenlerin ders başı alacağı ücret 11,33 TL olmaya devam ediyor. Peki ücretli öğretmenler, 2018 yılı içerisinde ders başı ne kadar ödeme alacak?

5
0

31 Aralık 2017 tarihine kadar ücretli öğretmenlerin ders başı alacağı ücret 11,33 TL olmaya devam ediyor. Peki ücretli öğretmenler, 2018 yılı içerisinde ders başı ne kadar ödeme alacak?

Ücretli öğretmenler, girmiş oldukları ders saati başına ücret almaktadırlar. Ay boyunca çalışılan toplam ders saati ile belirlenen ders başı ücretin çarpılması sonucu alınacak maaş tutarı hesaplanmaktadır. Peki 2018 ücretli öğretmenlik maaşları ve ek ders ücretleri ne kadar olacak?

2017 Ücretli Öğretmen Maaşları

31 Aralık 2017 tarihine kadar hesaplar 2017 yılı ek ders ücretleri üzerinden yapılacak ve bu tarihe kadar ders başına 11,33 TL ödeme alınacak. Yani 120 saat derse giren bir öğretmenin alacağı maaş ortalama 1360 TL civarında olacak.

2018 Ücretli Öğretmen Ek Ders Ücretleri ve Maaşları Ne Kadar?

Ek ders ücretleri her yıl 1 Ocak tarihi itibariyle belirlenmektedir. Önceki yıllardaki artış oranları göz önünde bulundurularak hesaplandığında 1 Ocak 2018 itibari ile ek ders ücretleri tahmini 12 TL civarında olacak. Buna göre 120 saat derse giren bir öğretmenin 2018 yılında alacağı maaş yaklaşık olarak 1440 TL olacak. 

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ücretli öğretmenlik başvuruları, çalışılmak istenen ilçenin Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yapılmaktadır. Başvuru için gereken belgeler şu şekildedir:

  • Ücretli öğretmenlik başvuru dilekçesi  (Milli Eğitim Şubesi’nden temin edilebilmektedir),
  • Diploma ya da mezuniyet belgesinin aslı veyahut çıkış belgesinin aslı ya da fotokopisi,
  •  Kimlik fotokopisi,
  • Sağlık raporu (Sağlık ocaklarından temin edilebilmektedir),
  • Sabıka kaydı (E-devlet sisteminden alınabilmektedir),
  • Bir adet fotoğraf,
  • Varsa kurs/seminer belgeleri.

Ücretli öğretmenlik başvuru şartları nelerdir?

Lise mezunu olmak, ücretli öğretmen olabilmek için yeterlidir. Ancak mezuniyet dereceniz arttıkça şansınız artmaktadır. Lisans mezunları ücretli öğretmenlik seçimlerinde önceliklidir. Atamalar, öncelikle lisans mezunları arasından, sonrasında ön lisans ve bu ikisi olmadığı takdirde lise mezunları arasından yapılmaktadır.

Ücretli öğretmenlikten ayrılan işsizlik maaşı alabilir mi?

Ücretli öğretmenler işsizlik priminden muaftırlar. Yani normal sigortalı çalışanların maaşlarından yapılan kesinti kendilerinden tahsil edilmemektedir. Dolayısıyla ücretli öğretmenler görevleri sona erdiğinde işsizlik maaşından faydalanamamaktadırlar.

Ücretli öğretmen sigortası kaç gün ödeniyor?

Ay içerisinde çalışılan toplam saatin 7,5 ile bölünmesi sonucu bulunan gün sayısı kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na hizmet bildirilmektedir. Öneğin ay içerisinde 120 saat çalışan bir öğretmenin bildirilecek hizmet günü sayısı 120/7,5=16 gün olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here