Ana sayfa Eğitim 180 Puan Barajı İkinci Oturumdan Sonra mı Hesaplanıyor? İşte Hesaplama Hakkında Merak...

180 Puan Barajı İkinci Oturumdan Sonra mı Hesaplanıyor? İşte Hesaplama Hakkında Merak Edilenler

Yeni sınav sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile ilgili detaylar gün geçtikçe netleşiyor. 180 baraj puanı hesaplaması merak konusuyken, yapılan açıklama ile nasıl hesaplanacağı netleşti.

8
0

Yeni sınav sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile ilgili detaylar gün geçtikçe netleşiyor. 180 baraj puanı hesaplaması merak konusuyken, yapılan açıklama ile nasıl hesaplanacağı netleşti.

Üniversitelere giriş için gelen yeni sınav sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) detayları gün geçtikçe netleşiyor. Yapılan açıklamalarla bütün sınav sistemi netleşirken, akılda kalan sorular da cevaplarını buluyor. İki oturum olarak gerçekleşecek sınavda, adaylar ilk oturumda Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) girecek olan adaylar, ikinci oturumda da tamamen lise müfredatından sorumlu olacakları alan sınavına girecekler. 

ÜNİVERSİTELERE GİRİŞTE BARAJ PUANI KAÇ?

Adayların üniversitelere yerleşmelerinde gerekli olacak minimum baraj puanı, Meslek Yüksek Okulları için 150 olarak belirtilirken, Lisans yerleştirmelerinde ise 180 ve üstü olarak belirtilmiştir. 200 ve üstü puan alanlar ise puanlarını istedikleri takdirde, bir sonraki sene de kullanabilme hakkına sahiptirler.

180 PUAN BARAJI BİRİNCİ OTURUM SONUNDA MI HESAPLANACAK?

Akıllara takılan bir diğer soru da baraj puanı hesaplaması hakkında. Baraj puanlarının birinci oturum TYT’den sonra mı hesaplanacağı sorulurken, YÖK yaptığı açıklama ile 180 puan barajının ikinci oturumdan sonra hesaplanacağını açıkladı. Adayın TYT puanı ile sınavın ikinci oturumundan puanla birlikte hesaplanacak olan Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanının en az birinin 180 puan olması gerekiyor. Bu durumda aday lisans tercihi yapmaya hak kazanacak.

KAÇ PUAN TÜRÜ OLACAK? PUANLAR NASIL HESAPLANACAK?

Geçtiğimiz yıllarda öğrenciler lisans programlarını tercih edebilmek için 4 farklı LYS’ye giriyor ve 9 puan türü üzerinden hesaplamalar yapılıyordu.. Bu sene gelen yeni sınav sistemi YKS ile öğleden sonra Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Matematik, Sosyal Bilimler-2 ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan tek bir sınava girecekler ve sadece 3 puan türü hesaplanacak. Yerleştirme puanlarının hesaplanmasında alan testlerinin katkısı yüzde 60, TYT katkısı yüzde 40 olarak belirlendi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here