Ana sayfa Nedir 1 Nisan Şaka Günü Tarihçesi Nasıl Ortaya Çıktı

1 Nisan Şaka Günü Tarihçesi Nasıl Ortaya Çıktı

1 Nisan Şaka günü bütün Dünyada Farklı rivayetler üzerine kutlanıyor. Katliam günü diye yas tutanlarda var aptallar günü diye kutlayanlarda

4
0

1 Nisan Şaka günü bütün Dünyada Farklı rivayetler üzerine kutlanıyor. Katliam günü diye yas tutanlarda var aptallar günü diye kutlayanlarda

Televizyon programlarına bile konu olan 1 Nisan farklı isimlerle olsada Tüm Dünyada şaka yapılacak bir gün olarak kutlanıyor. İnsanların diğer insanları türlü kandırmacalar ve eşşek şakaları yaparak kendilerini eğlendirdiği bir gün olarak kutlanan bu günü neden kutladığımıza dair bir sürü rivayet var.

Müslümanların Haçlı seferleri sırasında kandırılarak katledildiğini düşenenler ,Balıkçıların av yasağının olduğu bu günün her senesinde kandırıldığı için kalıplaşmış olduğunu düşünenler ve Fransa Kralı IX. Charles’in kazandırdığı fazladan gün olduğunu düşünenler de var. Bu rivayetleri sizler için derledik.

Müslümanların bir kısmının bu günü Hile Günü(Katliam Günü) olarak kutlamasının altında yatan rivayet şöyle ;

15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanya’daki Endülüs Müslümanlarının son kalesini (Gınata) kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir.Durumun zorluğunun bilincinde olan Haçlı ordusunun komutanı kaleyi düşürmek için değişik taktikler düşünmektedir. En sonunda aklına bir fikir gelir. 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur’an bir elinde İncil, kaledekilere seslenir;

“Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım” der. Bunun üzerine gerekli görüşmeler sonrasında Müslümanlar canlarının kurtarılması karşılığında kaleyi teslim ederler. Ertesi gün sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar,  “bizi öldürmeyeceğinize dair yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz” derler.

Bu söz üzerine Haçlı ordusunun komutanı “Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur” diye cevap verir ve Bütün Müslümanlar orada şehit edilirler.

Fransa’da ise bir grubun ”Aptallar Günü” olarak kutladığı bu günün rivayeti şöyledir. ;

Roma İmparatoru Sezar M.Ö. 46 yılında takvimin başlangıcını Ocak ayı olarak ilan ettiyse de, çok uzun bir süre daha, 16. yüzyılın ortalarına kadar Avrupa’da yeni yıl geleneksel olarak, bahar aylarının başlangıç tarihi olarak da kabul edilen Mart ayının 25’inde başlardı.

Sezar’dan tam 1610 yıl sonra, 1564 yılında Fransa kralı IX. Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının 1. gününe aldı. Daha önce Avrupa’da yaygın olan yıl başlangıcı 25 Mart’tı. O zamandaki iletişim şartlarıyla Charles’in bu kararı fazla yayılmadı. Duyanlar ise protesto amaçlı eski adetlerine devam ettiler. 1 Nisan’da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler. Bu güne “aptallar günü” adını verdiler. Bu günde herkese sürpriz hediyeler verdiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kültürlerinin bir parçası görerek devam ettirdiler. Oradan da bütün dünyaya bir şaka günü adıyla yayıldı.

Fransa’da Kayıkçılar Günü olarak kutlayan grubun inandığı rivayet ise şöyle :

Fransa’da ‘Nisan Balığı’ kavramı diye bir kavram vardır. Fransa’da da yılın bu döneminde balık avı yasak. Çünkü bu dönem balıkların üreme mevsimidir. bu zamnaalrda şaka yapmak isteyen bir grup balık avcılarını kandırmak için ırmaklara ‘Nisan Balığı’ diye bağırarak çiroz ringa balıkları atarmış bu durum sürekliye dönünce bu gün Şaka günü olarak kutlanmaya başlanmış.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here